» تعیین بودجه در بازاریابی

تعیین بودجه در بازاریابی

 چرا تعیین بودجه در بازاریابی مهم است؟                                                                                               

برای بسیاری از ارگانها جواب به این سوال که باید چقدر پول صرف امور بازاریابی خود کنند، بسیارسخت است و در اکثر مواقع مدیران برای تعیین بودجه در بازاریابی دچار ابهام و تردید می شوند فعالیت‌های بازاریابی در هر ارگانی شباهت بسیاری به فرآیند رشد یک گیاه از ابتدای کاشت آن تا آخرین مرحله ، برداشت محصول می باشد . اگر مدیران یک شرکت بتوانند بودجه درستی برای فعالیت‌های بازاریابی درارگانهای خود در نظر بگیرند ، انتظار میشود داشت که بودجه آنها به نتیجه‌ای دلخواه  و مناسب منجر ‌شود.

بنابراین اجازه دهید راهکارها  و روش‌های متداول تعیین بودجه در بازاریابی را مرور کنیم

*درصدی از درآمد ناخالص را برای تعیین بودجه در بازاریابی در نظر بگیرید . یکی از معمول ترین راهها برای تعیین بودجه در بازاریابی، در نظر گرفتن درصد معینی از درآمد شرکت است. اینکه چه درصدی را باید به بودجه تخصیص داد به میزان کسب‌ و کار بستگی دارد. این درصد برای کسب ‌و کارهای بزرگ و کوچک متفاوت است . این درصد را می توان  به صورت آزمون و خطا به صورت دقیق‌ تر بدست آورید .

از امتیازات این راه  فهم بسیار ساده  آن است و از این راه می توان در کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی به خوبی استفاده کرد.از معایب این راه دقیق نبودن آن است ، به ‌ویژه برای کارهای جدید و یا کوچک که از میزان دقیق درآمد خود اطلاعی ندارند ، استفاده از این راه امکان دارد آنها را با چالش‌های مالی مواجه کند .

*درصدی از سود خالص را برای تعیین بودجه در بازاریابی در نظر بگیرید مثل بدست آوردن تعیین بودجه در بازاریابی از راه درصدی از درآمد، می‌توانید ازطریق این راه درصد معینی از میزان سود خالص خود را برای این کار در نظر بگیرید . دراین راه برخلاف راه قبلی  تمامی هزینه‌ها در نظر گرفته میشود و آن رااز محاسبات خود خارج می‌کنید. این روش نیز از راهکارهای مفید برای محاسبه بودجه بازاریابی است و از راه قبلی کاربردی‌تر است اما این روش نیز مثل روش قبلی خیلی دقیق نیست

 

*به اندازه یک تار مو از رقبا بیشتر بودجه در نظر بگیرید  تحقیق کنید رقبا چه برنامه هایی برای بازاریابی در نظر میگیرند و شما به اندازه  یک تار مو از آنها جلوتر باشید .‌ درسته این راهکار ساده به نظر می‌رسد، اما جمع آوری اطلاعات رقبا درباره اقداماتی که برای بازاریابی خود در نظر دارند بسیار دشوار میباشد با این حال اگر بتوانید این اطلاعات را حتی اگر هم کم باشد بدست آورد  این روش سودمندی  برای تعیین بودجه بازاریابی خواهد بود.

*هراندازه که توان مالی دارید بودجه تخصیص دهید در دنیای کسب‌ وکار امروزی، این روش از محبوب ترین راه ها در تعیین بودجه بازاریابی است. در این روش میتوانید قسمتی از سرمایه اضافه خود را که اثری در کسب و کار ندارد ، را به بازاریابی تخصیص دهید .

در این روش حتی اگربازاریابی موفقیت آمیز نباشد تاثیر مستقیمی بر کسب و کار ندارد . این یکی از روش های منحصر به فرد در بازایابی می باشد . ولی برای کار های کوچک مناسب نیست زیرا ادامه فعالیت کاری برای آنها سخت تر میشود .

*مشتریان خود را افزایش دهید  این راهکار  یکی از بهترین روش های تعیین  بودجه بازاریابی است، یکی از کارهایی مهم در این روش این است که بودجه ای که برای جذب مشتری جدید استفاده میشود را محاسبه کنید ، باید از هدف و درآمد مشتری خود اظلاعات داشته باشید

از امتیازات این روش دقیق‌تر بودن آن نسبت به روش‌های قبلی است، اما استفاده از این روش احتیاج به محاسبات  مقدار سود بدست آمده  از مشتری دارد که ممکن است شما را دچار چالش کند.

*نیازی به بودجه برای بازار یابی نیست ‌از ابزارهای رایگان استفاده کنید!‌ این ایده نیز قابل تامل می باشد  دقیقا نمیشود که رایگان میباشد ، زیرا کم ترین چیزی که برای بازاریابی استفاده می شود تخصیص وقت و اینترنت است.

امتیاز  این روش به ظاهر رایگان بودن آن است  اما باید بعضی اوقات پذیرفت که خسیس بودن میتواند باعث هزینه های زیاد بعدی برای شرکت باشد

به یاد داشته باشید، روشی را که برای تعیین بودجه بازاریابی انتخاب می کنید  به ریسک پذیری و خلاقیت آن سازمان بستگی دارد واین که فرصت های طلایی را از دست ندهید  و از همین امروز برنامه‌ریزی خود را آغاز کنید.این سامانه تمامی این نیاز ها را بر طرف میکند .

جهت آموزش بیشتر در این زمینه می توانید از مطالب آموزشی سایتی نو دیدن نمائید.

کلمات کلیدی : تعیین بودجه در بازاریابی,بازاریابی,نقش بودجه در بازاریابی,راه های موفقیت در تعین بودجه بازار یابی

 

نظرات خود را ثبت کنید

0 دیدگاه